Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Nic o nas bez nas :)

Moderator: braern

maura
Posty: 2
Rejestracja: 2013.03.04, 10:43

Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Post przez maura »

Witam, czy słyszeli Państwo o tym, że od 4 lipca Warszawiacy mogą się uwałaszczyć się na bardzo korzystnych warunkach? Chodzi o aż 95% bonifikatę przy przekształceniu gruntu we własność. Ustalona 95-proc. bonifikata z tytułu przekształcenia użytkowania oznacza tyle, że każda osoba fizyczna i spółdzielnia chcąca uwłaszczyć się na gruntach, na których znajdują się jej nieruchomości mieszkalne (czy garaże), będzie musiała zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie. Kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę. Jest więc to niezwykle korzystna regulacja, która zdecydowanie może obniżyć wpływy do budżetu stolicy z tytuły opłat za użytkowanie.

WAŻNE: Warszawscy użytkownicy wieczyści posiadający mieszkania w kamienicach czy blokach muszą jednak pamiętać, że wniosek o przekształcenie musi złożyć określona liczba osób – suma ich udziałów w nieruchomości powinna wynieść co najmniej połowę. Jeśli nie uzbiera się taka grupa chętnych mieszkańców, może to zablokować cały proces przekształceniowy.

JEDNYM SŁOWEM MUSIMY DZIAŁAĆ WSPÓLNIE JAK NAJSZYBCIEJ. W TYM TYGODNIU BĘDĘ W URZĘDZIE MIASTA - NAPISZĘ CZEGO SIĘ DOWIEDZIAŁAM I JAK MAMY POSTĘPOWAĆ. NAPISAŁAM TEŻ DO ZARZĄDCY WSPÓLNOTY W TEJ SPRAWIE.

cezarx
Posty: 11
Rejestracja: 2015.05.08, 12:48

Re: Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Post przez cezarx »

Z tym że uchwała dotyczy przekształcenia gruntów które są własnością Warszawy, a grunt pod naszym osiedlem należy do mienia skarbu państwa.

Więc to nas niestety nie dotyczy.

Pozdrawiam.

Margarita
Posty: 1
Rejestracja: 2017.01.05, 17:43

Re: Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Post przez Margarita »

Jestem bardzo zainteresowana. Jeżeli będzie taka możliwość to chcę skorzystać. Myślę, że ustawa też dotyczy działek należących Mienia Skarbu Państwa, tylko jest inna bonifikata.

braern
Moderator
Posty: 284
Rejestracja: 2009.03.30, 21:49

Re: Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Post przez braern »

Odkopując trochę temat....

W związku z faktem, że mieszkańcy wreszcie zaczęli otrzymywać stosowne zaświadczenia (na razie jedynie w etapie 1), czy ktoś kto przeszedł już całą procedurę może się podzielić wnioskami i sugestiami?

Poniżej trochę informacji znalezionych w sieci:
- http://www.um.warszawa.pl/przeksztalcenia/
- http://zmsp.warszawa.pl/procedura-dotyc ... ztalceniu/
- https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/ ... bonifikaty
- https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony ... e-wlasnosc
- https://marciniwuc.com/przeksztalcenie- ... -wlasnosc/
- https://jakoszczedzacpieniadze.pl/bonif ... a-warszawa

jatzoo
Posty: 1
Rejestracja: 2020.02.12, 21:53

Re: Użytkowanie wieczyste: Tanie przekształcenie we własność

Post przez jatzoo »

Po kilku miesiącach oczekiwania mogę polecić złożenie wniosku poprzez ePuap zgodnie z informacją podaną na stronie ZMSP (http://zmsp.warszawa.pl/strona-glowna/z ... petycje-3/). Zaoszczędzi to czasu na wizyty w urzędzie. Aczkolwiek należy się uzbroić w cierpliwość (wniosek złożony w lutym, informacja o wysokości opłaty przesłana dopiero w czerwcu - ale wiadomo, były ważniejsze sprawy).

ODPOWIEDZ